Ipswich School Sports Captains

2003

2004

Rugby
Benjamin Savory
Boys' Hockey
Samuel Fitzpatrick
Girls' Hockey
Joanna Rayman
Netball
Kayleigh Grimwade
Fives
Timothy Fletcher
Rounders
Lauren Lever
Cricket
Howard Knights
Football
Andrew Williams
Cross Country
Hugh Nightingale
Athletics
Oliver Barrett
Boys' Tennis
Christopher Phillips
Girls' Tennis
Joanna Pearson

 

Rugby
James Davidson
Boys' Hockey
Patrick Hughes
Girls' Hockey
Joanna Pearson
Netball
Kayleigh Grimwade
Fives
Timothy Fletcher
Rounders
Lauren Lever
Cricket
Michael Hilton
Football
Matthew Wise
Cross Country
David Thurtle
Athletics
Christopher White
Boys' Tennis
Christopher Phillips
Girls' Tennis
Joanna Pearson

 

2005

2006

Rugby
Nicholas Card
Boys' Hockey
George Pinner
Girls' Hockey
Lizbeth Hicks
Netball
Hannah MacFarland
Fives
Christopher Oakley
Rounders
Julia Burton
Cricket
Dominic Crame
Football
Alexander Richards
Cross Country
David Thurtle
Athletics
Cristopher White
Boys' Tennis
Joshua Bartlett
Girls' Tennis
Emily Lau

Boys' Tennis
Dom Hemy
Girls' Tennis
Georgia Richmond
Squash
Peter Brooks
Girls' Hockey
Lisa Jones
Girls' Indoor Hockey
Lisa Jones
Rugby
Eddie Day
Fives
Alexander Williams
Boys' Hockey
James Hughes
Boys' Indoor Hockey
David Messent
Rounders
Annabel Jones
Netball
Hannah McFarland
Football
Ben Grimwade
Cricket
Peter Brooks

2007

 2008

Boys' Tennis
Dom Hemy
Girls' Tennis
Nikola Fowler
Squash
Peter Brooks
Girls' Hockey
Hannah Godfrey
Girls' Indoor Hockey
Lisa Jones
Rugby
Ed Passmore/Sam Rix
Fives
Alex Yusaf
Boys' Hockey
Jamie Pinner
Boys' Indoor Hockey
Rob Hauxwell
Rounders
Annabel Jones
Netball
Clare Treharne
Football
Jon Mulcahy
Cricket
Peter Brooks

Boys' Tennis
Mark Hemy
Girls' Tennis
Nikki Fowler
Girls' Hockey
Belinda Halworth
Rugby
Sam Trott
Fives
Ed Leach
Boys' Hockey
Will Harrison
Boys' Indoor Hockey
Ben Gallagher
Rounders
Harriet Trebble
Netball
Emily Hardman
Football
Jon Mulcahy
Cricket
Ed Pope

2009

2010

Rugby
Henry Passmore
Boys' Hockey
Max Underwood
Girls' Hockey
Beth Scott
Netball
Grace Richmond
Cricket
Archie Gravell
Boys' Tennis
Matthew Heal-Cohen
Girls' Tennis
Annabel Driver
Fives
David Leach
Rounders
Hannah Brooks
Football
Henry Stark
Cross Country
Ed Richards

Rugby
William Shephard
Boys' Hockey
Joshua Godfrey
Girls' Hockey
Kathryn Watson
Netball
Sumitha Bose
Cricket
Ashwin Thurairaj
Boys' Tennis
Harry Martin
Girls' Tennis
Elizabeth Pope
Fives
Tejas Thakerar
Football
Christopher Page
Cross Country
Richard Elston
Sailing
James Williams

2011

2012

Rugby
Mohamed Osman
Boys' Hockey
Harry Martin
Boys' Indoor Hockey
Charlie Hardman
Girls' Hockey
Annabel Driver
Netball
Bryony Henry
Cricket
Sasha Ward
Boys' Tennis
Harry Martin
Girls' Tennis
Hannah Martin
Fives
Joe Mackay
Football
Lewis Catlow
Cross Country
Richard Elston
Rugby
Simon Uzokwe
Boys' Hockey
James Wheaton
Boys' Indoor Hockey
Charlie Young
Girls' Hockey
Francesca Tew
Girls' Indoor Hockey
Ellen Cook
Netball
Bridget Dowling
Cricket
Stephen McEvoy
Boys' Tennis
Henry Arrell
Girls' Tennis
Hannah Martin
Boys' Fives
Christopher Lavelle
Girls' Fives
Stephanie Smith
Football
Jacob Milner
Cross Country
David Willer
Sailing
Henry Mills

2013

2014

Rugby
Simon Uzokwe
Boys' Hockey
Alfie Sexton
Boys' Indoor Hockey
Tom Watson
Girls' Hockey
Francesca Tew
Netball
Hannah Martin
Cricket
Felix Ward
Boys' Tennis
Anthony Holly
Girls' Tennis
Ellen Cook
Fives
Henry Pattern
Football
Toby Hatcher
Cross Country
David Willer
Sailing
Henry Mills
Rugby
Joe Walters
Boys' Hockey
Oliver Davies
Girls' Hockey
Helen Chambers
Boys' Indoor Hockey
James Hodgkinson
Girls' Indoor Hockey
Ellie Todd
Netball
Charlotte Wastell
Cricket
James Hodgkinson
Boys' Tennis
Darren Kappala-Ramsamy
Girls' Tennis
Emily Davies
Boys' Fives
Isaac Wagland
Football
Henry Cutting
Cross Country
Josh Thompson
Sailing
James Head